Fundacja Po Staremu


Badamy dziedzictwo naszych przodków, odświeżamy je i włączamy z powrotem w obieg. Interesują nas rzeczy cenne i prawdziwe, które zachowały się w naszej kulturze. Ciekawi nas wszystko to, co wciąż jest wartościowe i może przynosić korzyści społeczeństwu, naszym bliskim i nam samym.

1. Fundacja Po Staremu zajmuje się odkrywaniem najcenniejszych elementów tradycji poprzez osoby, które je pamiętają, zapisy, wreszcie filmy, czy nagrania audio. Tę część nazywamy archeologią kulturową.

2. Fundacja Po Staremu poszukuje nowych kontekstów, miejsc, czy grup społecznych, w których te cenne elementy tradycji mogłyby ponownie zaistnieć. Tę część nazywamy restytucją tradycji.

3. Fundacja Po Staremu organizuje wydarzenia, w których najbardziej wartościowe i odkryte elementy kultury tradycyjnej zaczynają swoje drugie życie. Tę część nazywamy działaniem.

Archeologia kulturowa. Znajdujemy pozornie błahe rzeczy, jak np. polska tradycja opłakiwania swych zmarłych w ich domu przez dzień do trzech dób, którą to tradycję powszechnie zarzuciliśmy dla wygodnych usług pogrzebowych, a które to potrzebne są do pogodzenia się ze śmiercią osoby bliskiej. Jest to również potrzeba aktywnego ucztowania, nie tylko za stołami , choć i z tego nasza kultura słynie, ale również na parkiecie. Kubańczycy mają swoją salsę, Argentyńczycy tango, Brazylijczycy sambę, Cyganie z Andaluzji Flamenco... A Polacy? Polacy mają swojego mazurka, ale nie przekłada się to na jego znajomość.

Restytucja tradycji. Zaczęliśmy od siebie i swoich znajomych. Najpierw były to osoby, które chciały nauczyć się tańców polskich, potem pieśni, zabaw dziecięcych, następnie muzycy zgłębiający muzykę ludową. Wreszcie zrozumieliśmy, że każde wydarzenie z życia człowieka (urodziny, chrzciny, komunia, ślub, narodziny dziecka, śmierć i wszystko co pomiędzy), każda pora roku i każde święto ma wyjątkowy scenariusz w polskiej tradycji. Można z niego skorzystać, choć nie trzeba. Według nas warto, bo to są rzeczy bliskie naszemu temperamentowi i odpowiadające naszym potrzebom. Wtedy powstała Fundacja Po Staremu.

Działania. Organizujemy w mieście potańcówki z żywą muzyką i nauką tańca, uczymy dzieci i pedagogów zabaw znanych już tylko naszym dziadkom, tworzymy warsztaty muzyczne, śpiewacze i taneczne, przygotowujemy koncerty pieśni z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów (tak, one też się zachowały do naszych czasów, jednak żyje coraz mniej osób, które pamiętałyby je z rodzinnego domu).

Dlaczego Fundacja Po Staremu zajmuje się takimi rzeczami? Uważamy, że żyjemy w czasach substytutów, otaczają nas zastępcze rozwiązania, które udają tylko to, czym nigdy nie były i nigdy nie będą. Tak jak margaryna nigdy nie będzie masłem, mleko w proszku nigdy nie widziało krowy, tak i wspólnego opłakiwania zmarłych nie zastąpi najlepsza muzyka puszczana z laptopa na pogrzebie, wspólnych tańców i śpiewów nie osłodzi najlepiej zmrożona wódka, zaś zabawy na podwórku z trzepakiem i wyliczanką nie zrekompensuje najlepsza aplikacja dla znudzonych dzieci. Nasze społeczeństwo wykształciło gotowe scenariusze na każdą okazję, niestety nigdy nie opakowało ich w tak zgrabne świecidełka, jak to, czym zaczęliśmy się karmić w ostatnich latach. Stąd już tylko krok do zapomnienia i zatracenia swojej tożsamości.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, co robimy w najbliższym czasie, napisz do nas na adres:

coslychac@postaremu.org